W dniach 8-11 marca 2017 w Szklarskiej Porębie odbyło się XIV Seminarium Techniki Jonowe połączone z IV Zimową Szkołą Nanoinżynieria Powierzchni zorganizowane przez nasz Zakład. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 naukowców z Koszalina, Gdańska, Warszawy, Lublina, Kalisza, Gliwic, Wrocławia, Liberca (Czechy) oraz Ilmenau (Niemcy).

W trakcie seminarium wygłoszonych zostało 19 prezentacji ustnych oraz zaprezentowano 25 prezentacji plakatowych. Obradom przyglądało się Jury, które przyznało dwie nagrody.  Mgr inż.  Bartłomiej Stonio z Politechniki Warszawskiej został wyróżniony za najlepszy plakat.  Najlepszy wykład wygłosili natomiast ex aequo mgr inż. Piotr Kunicki oraz mgr inż. Wojciech Majstrzyk z Zakładu Nanometrologii PWr, którzy samodzielnie poprowadzili szkolenie FIB/SEM w niezwykle pasjonujący sposób.

Po raz czwarty miała miejsce Zimowa Szkoła Nanoinżynieria Powierzchni , która składała się zwyczajowo z trzech bloków tematycznych:
– FIB Workshop,
– Szkoła spektroskopii impedancyjnej,
– Szkoła pomiarów powierzchni SPM.
Poprowadzona była przez pracowników i doktorantów Zakładu Nanometrologii, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami w w/w tematach. Na zakończenie szkół, odbył się pokaz aparatury  do spektroskopii impedancyjnej oraz mikroskopu STM serii Drobnowidz.

Profesor Jan Szmidt, jako Rektor Politechniki Warszawskiej oraz Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zreferował projekty założeń systemu szkolnictwa wyższego, tzw. „Ustawy 2.0”, co zaowocowało bardzo ożywionymi dyskusjami.

Ponadto,  podczas bankietu konferencyjnego został zorganizowany  benefis podsumowujący aktywność naukową  prof. Zbigniewa W. Kowalskiego, który od 1988 roku współorganizował seminarium Techniki Jonowe.